Fotogalerie náhodných snímků Roberta Hlobílka, fotohlog, RSS
Fotohlog - fotogalerie náhodných snímků Roberta Hlobílka
dnes je 19.07.2024

O autorovi a železe


Autor - fotografie z doby, kdy digitál nebyl ani ve sci-fi filmech Autor se, stejně tak jako většina ostatních autorů, narodil. Pro upřesnění se narodil na planetě Země. Už od malička pobíhal se skvělým sovětským přístrojem SMENA 8M a fotil co se dalo. Později okusil kvality jednooké zrcadlovky východoněmecké výroby (PRAKTICA), což byl výrazný technický posun v porovnání se SMENOU 8M. Později přišly na řadu první levné automaty, poslední z nich Olympus 700XB stále ještě leží někde v šuplíku. Zkoušel také ne zrovna povedené digitály CANON PowerShot (první modely) a Mustek DV3000 až to dopracoval ke Konica-Minolta Dimage Z3 (tzv. žrout baterek), který používal do března léta páně 2013.

Pro neznalce, Z3 je 4Megapixel s 12ti násobným optickým zoomem a možností manuálního nastavení veškerých hodnot. Také nabízí 5 automatických programů a disponuje funkcí antishake, kterou bezesporu využijí ti, kterým se hodně klepou ruce (alkoholici, kuřáci a ostatní třepači). Umožňuje zachytit snímky o velikosti až 2272x1704 a video se zvukem v TV kvalitě. Uživatel Z3 si může vybrat mezi LCD displejem (úhlopříčka 38mm) s nastavením jasu a kontrastu nebo hledáčkem, který lze doostřit dle dioptrií vašeho oka. Dále bych zmínil funkci makro a supermakro (ne, nejsou to ty super-hyper markety), kdy prvně zmíněná může pracovat ve spolupráci s 12ti násobným optickým zoomem a druhá dovoluje fotit až 1 cm od objektu. Fotoaparát je, stejně jako většina konkurenčních modelů, vybaven saněmi pro externí blesk a závitem pro umístění na stativ. Pomocí dodávaných kabelů je možné propojení s TV, pak můžete video i fotky prohlížet na své 107cm plazmě zn. Samsung. Přístroj také umí tisknout fotky přímo na tiskárnu bez nutnosti připojení k počítači (PictBridge).

Nástupcem tohoto skvělého stroje se stal japonec až nakonec. Vlastním jménem Fuji FinePix S4300. V porovnání se Z3 nabízí 26ti násobný optický zoom při zachování stále kompaktních rozměrů fotoaparátu. Rozlišení je 14 MPix, objektiv Fujinon, opět lze jako u Z3 nastavit veškeré hodnoty manuálně, napájení 4xAA dobíjecí baterky, novinkou je pro mě duální stabilizace obrazu, která by měla zajistit ostré fotografie i při maximálním zoomu. Na výběr je formát 4:3, 3:2 a širokoúhlý 16:9. Foťák sám umí slepit více snímků do panoramatického záběru, což už dnes není žádná specialita a umí to i obyčejné placky za tisíc korun. Já však stále používám na tvorbu panoramat program Hugin. Dále S4300 umí natočit video v HD rozlišení. Kvalit staré dobré Z3 však FinePix nikdy nedosahoval a makro bylo tragické. Kdyby uměla Z3 aspoň 10Mpix tak bych ji používal stále.

Od roku 2016 včetně už fotím pouze na mobil a velké ultrazoomy mi leží ve skříni.
Aktuálně fotím na VIVO V21 5G, který disponuje 64 Mpix hlavním foťákem s optickou stabilizací, dále občas fotím s Xiaomi Redmi Note 5A (13 Mpix), který umí i fotky v protisvětle a na Xiaomi Redmi Note 9 (až 48 Mpix), který nabízí vyšší rozlišení a pár funkcí navíc díky čtyřem objektivům. Co jsem musel změnit při přechodu z ultrazoomu na mobil je způsob a styl focení. Makro a krajina celkem jde, zvěř z blízka taky. Na pěkné fotky vzdálenějších objektů nebo zazoomování na zvěř či pohyblivé cíle můžu zapomenout. U statických cílů si lze částečně pomoct 48Mpix fotkou a následným výřezem.

Posledním do party je stojanjakotyč Velbon CX 460, lehky a skladný, při troše snahy se vejde i do batohu. Aktuálně odpočívá ve skříni spolu s ultrazoomy.© 2005 - 2024 Robert Hlobílek - všechna práva vyhrazena
Použití jakékoliv části z těchto stránek je dovoleno pouze se souhlasem autora.
powered by Fotohlog
   Guitar Accesories |  BMW F650 GS
LED bulbs |  Digitální fotoaparát |  Nature photography
Geolokace, IP location |  Náramkové hodinky |  LED žárovky |  Minipočítače.cz |  RC modely |  Cheap Android
Cheap Watch |  Burza domén |  Smartphone 1 |  Instagram